Korea, kdysi osamělé království, zažila ve 20. století kruté probuzení. Nejprve se Japonsko rozhodlo hrát si na velkého bratra - ve skutečnosti spíše na tyrana - a v roce 1910 anektovalo Koreu. Pro Koreu to byla drsná cesta s kulturním útlakem a nucenými pracemi, zatímco Japonsko se promenádovalo po Asii s imperiálními ambicemi.


Po druhé světové válce se Korea konečně zbavila japonského područí, ale co by to bylo za svobodu bez trochy chaosu? Sever a Jih se rozhodly, že se navzájem nesnesou, což vedlo v 50. letech 20. století ke korejské válce. Byl to brutální a zbytečný konflikt, který zanechal poloostrov rozdělený a poznamenaný. Jižní Korea se však vzchopila a z válkou zničené trosky se stala ekonomickou velmocí. Zázrak na řece Han? Spíše krev, pot a slzy.


Japonsko si naopak prožilo svou vlastní horskou dráhu. Poté, co ve druhé světové válce hrálo roli padoucha, okusilo atomovou hrůzu v Hirošimě a Nagasaki. Po válce se Japonsko stalo z vyvrhele vzorným občanem a přebudovalo se na ekonomický moloch. Země vycházejícího slunce se stala zemí elektroniky, automobilů a svérázné popkultury. Nebylo to však jen o suši a sakuře; v 90. letech praskla japonská ekonomická bublina, což vedlo ke "ztracenému desetiletí" (nebo dvěma). Od té doby je Japonsko směsicí technologických zázraků a společenské stagnace.


Obě země se svými neony a rušnými městy urazily dlouhou cestu. Korea má svůj K-pop a technologické giganty, Japonsko má své anime a automobilové impérium. Pod nablýskaným povrchem však přetrvávají rány z minulosti a obavy ze současnosti. Workoholická kultura, stárnoucí populace, a to nemluvím o výpadech Severní Koreje, která všechny drží na uzdě.